GenelSuriye Dostları

ALBA ülkeleri Suriye’nin içişlerine müdahaleyi kınadı

ALBA ülkeleri topluluğu Suriye’nin içişlerine yönelik dış müdahaleleri kınadığını yineleyerek Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın ilan ettiği ve krizin çözümüne yardımcı olacak reform programını ve ulusal diyalogu desteklediğini vurguladı.

ALBA ülkelerinin dünkü zirvesinin ardından yayınlanan ve Venezüella Başkanı Hugo Chavez tarafından okunduğu bildirilen beyanda; ALBA ülkeleri, Suriye’nin bağımsız bir devlet olduğu ve bağımsızlığına saygı göstermek gerektiği belirterek ABD ve Avrupalı müttefiklerinin Suriye halkına karşı izledikleri politikayı şiddetle kınadıkları ifade ettiler.

Hatırlanacağı üzere ALBA Grubu: Venezüella, Küba, Bolivya, Ekvator ve Nikaragua’nın yanı sıra Karayip ülkelerinden Dominik, Saint Vincent ve Antigua ve Ahlgrenadeniz Barbod ülkelerini içeriyor.

Arap Gözlemci Heyetin Çalışmaları Neden Durduruldu

Diğer taraftan Kübalı Prensa Latina Haber Ajansı bugün yayınladığı bir makalede Arap Liginin Suriye’de gözlemci heyetin çalışmalarını durdurma kararını kınadığını belirterek bu kararın Gözlemci Heyet Başkanı Muhammed el-Dabi’nin hazırladığı raporun güvenilirliğinden kaynaklandığını ifade etti.

Dabi’nin raporunun, Suriye’de güvenlik ve istikrarı hedef alan silahlı terör gruplarının bulunduğunu ortaya koyduğuna işaret eden makale raporun bu nedenle ABD, Batı ve kimi Arap devletlerin çıkarlarına ters düştüğünü kaydetti.

“Arap Ligi Gözlemci Heyetin Çalışmaları Neden Durduruldu” başlığı altında yayınlanan makalede Suriye hükümetinin gözlemci heyetle tam bir işbirliği yaparak gerekli bütün kolaylıkları sağladığına ancak NATO ve Körfez İşbirliği Komisyonu üyesi ülkelerin Suriye karşıtı bir odak teşkil ederek Suriye’de istikrarı ve güvenliği bozma çabalarını sürdürdüğünü ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı