GenelSuriye Dostları

Allav: 35 bin ton mazot Venezüella’dan Suriye’ye ulaştı

Petrol ve Madeni Servetler Bakanı Süfyan Allav; Venezüella’dan 35 bin ton mazot yüküyle çıkan tankerin önceki gün Suriye’ye ulaştığını ayrıca Venezüella’nın Suriye’ye göndermek üzere yeni bir tanker hazırlamakta olduğunu ifade etti.

Dün düzenlediği basın konferansında ev tipi tüp gaz temin edilmesi konusuna da değinen Allav; Suriye’nin ürettiği tüp gazın piyasadaki ihtiyacın %50’sini karşıladığına işaret ederek geri kalan ihtiyacın İran ve Cezayir’den karşılanması yönünde görüşmelerin bulunduğunu belirtti.

Avrupa Birliği ve ABD tarafından uygulanan ekonomik yaptırımlar sonucu petrol sektörünün yaklaşık 4 milyar dolar zarar ettiğini dile getiren Allav; bu günlerde Suriye-Rusya Karma Komitesinin Moskova’da Suriye’ye ev tipi tüp gaz ve mazot ithal edilmesine ilişkin uzun vadeli anlaşmalar imzalama olanaklarını incelediğini kaydetti.

Bu süreçte evlerde kullanılan tüp gazın temininde yaşanan sıkıntıların büyük oranda Avrupa Birliği ve ABD’nin uygulamakta olduğu yaptırımlardan kaynaklandığını dile getiren Allav; bakanlığın piyasada tüp gaz ve petrol ürünleri ihtiyaçların karşılanması için büyük bir çaba harcadığını beyan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı