GenelSuriye Düşmanları

Clinton’un müdahalesiyle kurulan örgütün başkanlığına Muaz el-Hatib seçildi

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un müdahalesiyle yeni bir örgüt kuran Suriyeli muhalifler örgütün başkanlığına Muaz el-Hatib’i seçti.

Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un merkezi İstanbul’da bulunan Suriye Ulusal Konseyi adlı örgütün Suriye muhalefetini temsil etmediğini açıklamasının ardından Katar’da toplanan muhalifler, “Suriye Muhalefeti ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu” adlı yeni bir örgüt kurdu.

Yeni örgüt, Amerika’nın eski Şam Büyükelçisi Robert Ford’un girişimiyle oluşturulan ve Riyad Seyf öncülüğünde kurulan Ulusal Girişim Kurulu ile İstanbul merkezli Suriye Ulusal Konseyi adlı örgütün birleşmesi sonucu doğdu.

Suriyeli muhalifler, 8 Kasım’da başlattıkları birleşme görüşmelerini, kurdukları “Suriye Muhalefeti ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu” adlı örgütün başına Suriyeli Ahmet Muaz el-Hatib getirerek tamamladı.

Koalisyon üyesi 60 muhalifin oy kullandığı seçimde, 54 oyla başkanlığa Muaz el-Hatib seçilirken yardımcılığına 37 oyla eski milletvekili Riyad Seyf ve 32 oyla Suheyr Atassi getirildi. Koalisyon’un Genel Sekreteri ise 28 oyla Mustafa Sabbağ oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı