GenelSuriye Dostları

Falahetpişe: İran, kendi nükleer yakıtını üretecek

İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Hişmetullah Falahetpişe, İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer anlaşma kapasitesinden yararlanarak, kendi ihtiyacını karşılamak hedefi ile nükleer yakıt üretmek için iç mekanizmasını takip edeceğini belirtti.

Falahetpişe bugün yaptığı açıklamada, ABD’nin İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı düşmanca girişimlerine işaretle, İran’ın karşı koyma politikası izleyeceğini ve İran yetkililerinin bunu desteklediğini kaydetti.

Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı, İran’ın nükleer anlaşma ve NPT’den çekilme peşinde olmadığını, kapsamlı bir anlaşma olan nükleer anlaşmada, tarafların yükümlülüklerini yerine getirmemeleri halinde gereken tedbirlerin düşünüldüğünü ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 mayıs 2018 tarihinde ülkesini nükleer anlaşmadan çekti, ardından İran’a yönelik yaptırımları iki aşamada geri getirdi.

Avrupalı yetkililer de son bir senede sözde vaatlerde bulunmalarına rağmen İran’ın nükleer anlaşmada kalması için verdikleri sözlerini yerine getirmiş değiller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu