Cinayet ve KatliamlarFotoğraflı Cinayet ve KatliamlarGenel

Foto – Patlayıcı yüklü iki araçla intiharcı teröristler saldırıyı gerçekleştirdi

Şam’ın güney çevre yolu üzerinde Kazzaz yol ayırımı yakınlarında yerleşim alanları ve yol geçenlerin yoğun olarak bulundukları bir yerde dün iki terör patlaması meydana geldi.

İki patlama memurların mesailerine, öğrencilerin okullarına işçilerin de işlerine gittikleri bir saate denk getirilmesiyle bölgenin hem yayan hem de trafik açısından yoğun olduğu bir zamanda geçekleştirildi.

Patlamalar sonucunda patlama yerinde bulunan ve yol geçen arabalar adeta demir yığınına dönüşürken; civar binalarda da büyük maddi hasarlar meydana geldi. Patlama yerinde geniş ve derin bir çukurun açıldığı bildirildi.

Suriye İçişleri Bakanlığı yayınladığı bildiride; 10-05-2012 tarihine denk düşen Perşembe sabahı saat 07:56’da işçi ve memurların işlerine, öğrencilerin de okullarına gitmek için yola çıktıkları bir saatte Şam çevreyolunda iki terör patlamasının meydana geldiğini ifade etti.

Bildiride; güvenlik ve asayiş güçlerine ait bir merkez yakınlarında yol geçen yaya ve arabaların yoğun oldukları Kazzaz yol ayırımında meydana gelen iki terör patlamasının; Suriyelilerin kanlarıyla ticaret yapan dış taraflardan destekli terör gruplarının yeni bir vahşetleri olduğunu belirtti.

Bakanlık iki patlamanın bir dakikadan az bir zaman farkıyla gerçekleştirildiklerini ifade ederken; iki intiharcı teröristin kullandıkları ve içine yüklü miktarlarda patlayıcı yerleştirilmiş iki arabayla düzenlendiklerini belirtti. Arabalardaki patlayıcı miktarının bin kilogramdan daha fazla olduğunun tahmin edildiğine işaret eden Bakanlık; ilk patlamanın olduğu yerde 5.5 metre uzunluğunda 3.30 metre genişliğinde ve bir metre derinliğinde çukurun olduğunu, ikinci patlamanın olduğu yerde de 8.5 metre çapında 2.5 metre derinliğinde bir çukurun olduğunu açıkladı.

Bildirinin hazırlandığı ana kadar iki terör eyleminin bilançosuna işaret eden Bakanlık; asker ve sivil vatandaşlardan olmak üzere 55 kişinin şehit düştüklerini, 15 ceset torbası dolusu ceset parçaları ve 372 kişinin yaralandığını belirtti. Bakanlık; 21 aracın kömüre dönüştüğünü, 105 aracın tamamen tahrip olduğunu, 78 aracın muhtelif düzeylerde hasarlara uğradığını, 400 evin yine farklı düzeylerde hasara uğradığını, civarda bulunan kamu ve özel mülklerde büyük maddi hasarların meydana geldiğine dikkat çekti.

İçişleri Bakanlığı ilgili uzman ekiplerin derhal patlama yerine hareket ettiklerini ve kanıtların yanı sıra patlayıcı kalıntılarını toplamaya çalıştıklarını belirtirken, parçalanan cesetlerin kimliklerini tespit etmek için dokular aldıklarını söyledi. Aynı zamanda korkak ve hain terör eylemleriyle ilgili olanları tespit etmek ve onları tutuklamak için soruşturma ve izleme operasyonunun başlatıldığını vurguladı.

Bakanlığın bu gözü dönmüş katillere ilaveten onları barındıran ve destekleyenleri kovuşturma ve yakalama operasyonu başlattığına işaret eden İçişleri Bakanlığı; teröristleri yakalama ve cezalandırmada kesinlikle yumuşak davranmayacağını, Suriye toplumunun güvelik istikrarını sabote edenlerin hakkettikleri adil cezayı mutlaka alacaklarını belirtti.

İçişleri Bakanlığı bildirsinde; vatansever duyguları doğrultusunda duyarlılıklarını sürdürmeleri ve şüpheli buldukları her durumu ilgili güvenlik kurumlarına bildirmelerine çağırdı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı