Cinayet ve KatliamlarFotoğraflarFotoğraflı Cinayet ve KatliamlarGenel

Foto – Suriye’nin başkenti Şam terör patlamalarıyla sarsıldı

Suriye’nin başkenti Şam 17 Mart 2012 sabah saatlerinde şiddetli iki terör patlamasıyla hedef alınırken patlamaların ilki Cemarik Bulvarı (Gümrükler Bulvarı), ikincisi ise Bağdat Caddesiyle Kassaa Semti arasındaki bölgede meydana geldi.

İlk verilere göre patlamaların, patlayıcı yüklü iki arabayla gerçekleştirildiği açıklandı.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı yayınladığı bildiride, Şam ilinde bugün bomba yüklü iki aracın patladığını, patlamalarda 24 kişinin şehit düştüğünü ve üç şehidin parçalanan bedenlerine rastlandığını bildirerek saldırıda 140 sivil vatandaş ve güvenlik güçleri mensubunun yaralandığını açıkladı.

Bildiride ilk patlamanın 17 Mart 2012 sabah saat 7.20 sularında Cemarik Bulvarında (Gümrükler Bulvarı) meydana geldiği, ikinci patlamanın ise birkaç dakika sonra Bağdat Caddesiyle Kassaa Semtini birbirine bağlayan Tahrir meydanında gerçekleştirildiği belirtilirken patlamaların yerleşim binaları ve yola park eden araçlarda büyük tahribata ve maddi hasara yol açtığına dikkat çekti.

Bildiride, İçişleri Bakanlığındaki yetkili birimlerin olay yerinden topladığı kanıtları, ceset parçaları ve patlayıcı madde atıklarını toplayarak terör eylemini gerçekleştiren teröristlerin kimliklerini ve patlamalarda kullanılan patlayıcının cinsini tespit etmek amacıyla kriminal laboratuarlara gönderdiği kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı bildirisinde, gerçekleştirilen terör patlamalarının Suriye halkının güvenlik ve istikrarının hedef alan saldırıların bir parçasını oluşturduğunu, bölgesel ve uluslar arası tarafların son dönemlerde Suriye’ye yönelik tırmandırmaların ve Suriye’ye silah gönderilmesi konusundaki aleni çağrıların ışığında geldiğini ifade etti.

Bakanlık, Suriyeli vatandaşların istikrar ve güvenliğini bozmaya ve vatandaşları korkutmaya çalışanlara karşı müsamaha göstermeyeceğini vurgulayarak uluslar arası toplum ve örgütleri sorumluluklarını yüklenmeye, Suriye halkının yanında durmaya ve Suriye’nin istikrar ve güvenliğini bozma çabalarını engellemeye çağırdı.

Diğer yandan Bakanlık bildirisinde vatandaşları güvenlik birimleriyle yardımlaşma ve işbirliğine çağırdı.

Vatandaşlardan şüpheli durumları, teröristlerin faaliyetleriyle ilgili bilgileri yetkili birimlere bildirmelerini isteyen bakanlık, bunun Suriye toplumuna yabancı olan bu batı virüsünü yok etmeye ve Suriyeli vatandaşların canlarını korumaya yardımcı olacağına dikkat çekti.

Hatırlanacağı üzere silahlı terör grupları23-12-2011 tarihinde de iki güvenlik binasına yönelik iki intihar saldırısı düzenleyerek aralarında sivil vatandaşlar ve güvenlik mesupları bulunan 44 kişinin şehit düşmesine 166 kişinin de yaralanmasına neden olmuştu.

Ayrıca 6-01-2012 tarihinde de Şam’ın Meydan semtinde insanların en yoğun bulunduğu noktalardan birine yönelik düzenlenen intihar saldırısında 26 kişi şehit düşmüş 63 kişi de yaralanmıştı.

Vahşette sınır tanımayan silahlı terör grupları 10-02-2012 tarihinde de Halep’te Askeri Güvenlik Binasına yönelik düzenledikleri saldırıda da 28 kişinin canını almış 235 kişiyi de yaralamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı