Genel

İran’dan kendi halkını ve topraklarını savunmaya vurgu

İran’ın BM daimi temsilcisi Macid Tahti Revançi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesinde İran devletinin kendi halkını ve topraklarını savunmaya vurgu yaptı.

Çarşamba günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşen İran’ın daimi temsilcisi Tahti Revançi, İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı şehit Kasım Süleymani’nin terörle mücadelede ve tekfirci IŞİD terör örgütünü bozguna uğratmakta ifa ettiği seçkin rolüne işaretle şehit Süleymani İran ve bölgenin emsalsiz kahramanı olduğunu belirtti.

Tahti Revançi, Tahran’da ve İran ve Irak’ın çeşitli kentlerinde şehit Süleymani için düzenlenen cenaze törenleri Amerika’nın bu büyük kahramanı şehit etmekte hesap hatası yaptığını ortaya koyduğunu vurguladı.

İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Amerika’nın terör saldırısının intikamını ağır bir şekilde aldığını belirten Tahti Revançi, İran İslam Cumhuriyeti bölgede istikrar istediğini ve savaş istemediğini kaydetti.

İran’ın BM daimi temsilcisi Tahti Revançi ayrıca BM Genel Sekreteri 598 sayılı kararnameye göre Fars körfezi ülkeleri arasında iş birliğini geliştirme yönünde görevini hatırlatarak Antonio Guterres’ten bu doğrultuda daha fazla çaba harcamasını istedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in BM güvenlik konseyi oturumuna katılmak üzere vizesi engellendiğini kaydeden Tahti Revançi, BM ve Genel Sekreterinden uluslararası yasaların ihlali olan bu haksız uygulamaya karşı daha aktif ve kesin davranmasını beklediklerini ifade etti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de İran’ın Batı Asya bölgesinde istikrar için sarf ettiği çabayı takdir ederek, Tahran yönetiminin sunduğu Hürmüz barış planı bölgede gerginlikleri hafifletmeye yönelik olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı