Genel

Mood: Şiddet uygulayanlar hesaplarını yeniden yapmalılar

Suriye’de görev yapan BM Gözlemciler Heyeti Başkanı General Robert Mood bugün; Suriye hükümetinin gözlemcilere sağladığı kolaylık ve sergilediği işbirliğini överken, Suriye halkı ve gözlemciler aracılığı ile uluslararası topluma şiddet uygulayan herkesin hesaplarını yeniden düzenlemesi gerektiğine vurgu yaptı.

General Mood bugün öğleden sonra yaptığı açıklamalarda; Suriye halkı ve uluslararası toplumu temsil eden BM gözlemcilere şiddet uygulamanın Suriye halkının ideallerini gerçekleştiremeyeceğini belirtti.

Gözlemcilere ait bir konvoyun Hama il sınırları yakınlarında İdlib iline bağlı Han Şeyhun Beldesinde bir olaya maruz kaldığına ve iki aracın sabote edildiğine işaret eden Mood; bu tür şiddetin kesinlikle istenmediğini vurgulayarak yeniden yaşanmamasını temenni etti.

Mood; açıklama yapmadan bir kaç dakika önce söz konusu olaya tanık olan gözlemcilerle konuştuğunu ve Han Şeyhun’dan ayrılıp Şam yolunu tuttuklarını söyledi.

BM Gözlemci Heyeti Başkanı General Mood; sergilediği işbirliğinden dolayı Suriye hükümetine teşekkür ederek, sabote edilen iki aracın taşınmalarına ilaveten gözlemcilerin Han Şeyhun Beldesinden ayrılmalarında oldukça ciddi yardım ve kolaylıklar sunduğuna dikkat çekti.

Bu arada gözlemci heyetten bir ekip Han Şeyhun Beldesinde durumları gözlemlerken, yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlamasıyla iki arabası hasara uğramıştı. Olayda gözlemcilerden kimsenin yaralanmadığı ifade edilmişti.

Gözlemciler Hastane ve Semtleri Dolaştı

Diğer yandan BM Gözlemci heyetinden ekipler bugün bir çok bölge ve semti dolaşarak vatandaşlarla bir temaslarda bulundular.

Homs Kentinde gözlemcilerden bir ekip Homs Valisi ile görüşmesi ardından İl Sağlık Müdürünün refakatinde Kentteki Ber ve Sosyal Yardım, Zaim ve Kızılay hastanelerini ziyaret etti.

Gözlemciler Homs kırsalında da el-Fıruklos Beldesini ziyaret etti.

Deyrezzor Kentinde ise Askeri Hastaneyi ziyaret eden gözlemciler, kentin semtlerinde dolaşarak durumları gözlemlediler.

Gözlemci heyetinden bir başka ekip Tartus Kentini ziyaret ederek vali ile ildeki durumlar hakkında bilgi alması ardından Basil Hastanesine giderek hastane çalışanlarıyla temaslarda bulundu.

Lazkiye Kentini ziyaret eden gözlemci ekibi Vali ile temaslarda bulundu.

Gözlemciler Halep’te teröristlerin Mühendis Hasan el-Ali’yi şehit etikleri yeri ziyaret ederek gözlemleme çalışmalarında bulundular. Kentte ise gözlemciler Hamadaniye Polis Karakolu ve askeri hastaneyi ziyaret ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı