Genel

Moskova, Suriye krizi çözümünde İran’ın bulunmasını yine vurguladı

Rusya Dışişleri Bakanı, Moskova’da Iraklı meslektaşıyla katıldığı basın toplantısında Suriye’yle ilgili uluslararası konferansa İran’ın da katılması gerektiğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov dün Moskova’da, Iraklı meslektaşı Hoşyar Zebari’yle görüştükten sonra birlikte katıldıkları ortak basın toplantısında, ülkesi yetkililerinin, Moskova’nın girişimiyle düzenlenecek olan Suriye’yle ilgili uluslararası konferansta İran’ın da bulunmasını şart olarak gördüklerini vurguladı.

“Novosti” haber ajansının bildirdiğine göre, Lavrov bu hususta “Bu konferansa katılacak olan İran İslam Cumhuriyeti dahil potansiyel bütün ülkelere davetiyeler gönderildi. Eğer hepimiz, uluslararası çabaların Suriye’de şiddet olaylarının durdurulması ve bu ülkede mevcut gidişatın siyasi çizgiye doğru yön değiştirmesi konusuna yoğunlaşması gerektiğinde mutabıksak, biz bu konferansta İran’ın da bulunmasını bir şart olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov daha sonra bir kez daha, söz konusu konferansa katılacak olanlar arasında BM Güvenlik Konseyi’nin bütün üyeleri (Rusya, Çin, ABD, İngiltere ve Fransa), Suriye’nin Lübnan, Ürdün, Irak ve Türkiye gibi komşuları ve ayrıca İran, bunların yanında BM, Arap Birliği, İslam Konferansı Teşkilatı ve Avrupa Birliği’nin üst düzey Temsilcilerinin de bulunmaları gerektiğini ilan etti.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari de bu basın toplantısında, Suriye’yle ilgili uluslararası hiçbir toplantıdan İran olmadan sonuç alınamayacağını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı