Genel

Suriye halkının mutlak çoğunluğu yabancı müdahaleye karşıdır

Suriye’nin Arap Ligindeki Daimi Temsilcisi ve Kahire Büyükelçisi Yusuf Ahmet; Suriye’deki Durumlara İlişkin Arap Bakanlar Komisyonunun düzenlediği toplantı ardından Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hamad Bin Casim’in akşam saatlerinde düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalara cevap verdi.

Büyükelçi Ahmet; Katarlı yetkilinin Suriye halkı adına konuşmaya yeltenmekle ülkesinin Suriye’deki kriz konusunda daha önce sergilediği ve taraflı olan bir tutumu yansıttığını ifade ederek bu tutumun; Arap Bakanlar Konseyi ve Suriye’deki Durumlara İlişkin Arap Bakanlar Komisyonunun başkanı olarak Katar’ın konumuyla uyumlu olmadığını belirtti.

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Bin Casim’in bu yeltenmesiyle kendini ve ülkesini zor bir pozisyona soktuğunu ifade eden Büyükelçi Ahmet; Bin Casim’in, Suriye halkının mutlak çoğunluğunun Suriye’nin içişlerine her türlü yabancı müdahaleye karşı olduğunu çok iyi bildiğini açıkladı.

Büyükelçi Ahmet; Suriye halkının mutlak çoğunluğunun aynı zamanda Suriye’nin tanık olduğu kriz konusunda Bin Casim’in şahsi olarak ve ülkesi Katar adına resmi olarak oynadığı olumsuz ve yapıcı olmayan rolünden rahatsız olduğunu da çok iyi bildiğine vurgu yaptı.

Suriye halkının bunlara ek olarak ülkesi adına Bin Casim’in, Suriye’ye karşı politik ve medyatik tırmandırmalarla birlikte provokasyon yaptığına işaret eden Ahmet; Suriyeli kanların akıtılması dahil her ne pahasına olursa olsun Suriye’nin içişlerine yönelik yabancı müdahalenin yapılması çağrılarında bulunan kimi taraflarla uyumlu çalışmalarda bulunduğuna dikkat çekti.

Büyükelçi Ahmet; Bin Casim’in Suriyelilerin ekmeğini, ilacını ve günlük yaşamını direk bir şekilde olumsuz etkileyen yaptırımlarda çok ileriye gittiğini açıklayarak; bugün ise Bin Casim’in bu halkın adına konuşma girişiminde ulunduğunu ekledi.

Sözü geçen Katarlı yetkiliden Suriye halkı adına konuşma izni konusunda Suriye halkından her hangi bir tarafın adına konuşma yada korumasına alma yönünde verdiği yetkiye ilişkin beyan sunasını talep eden Ahmet; Suriye halkının Bin Casim’in oynadığı olumsuz rolden ne kadar rahatsız olduğunu bilmesi halinde tüm bu açıklama ve tutumlardan uzak kalması gerektiğine dikkat çekti.

Büyükelçi Ahmet; Bin Casim’in yaşadığı krizden kurutulması yönünde Suriye’ye yardım etmede Arapların gerçek isteğini yansıtacak olumlu tutumlar sergileme isteğinde yada gücünde olmamasıyla Suriye’nin içişlerine müdahale etme ve Suriye halkı adına konuşmaya yeltenmekten vazgeçmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı