Genel

Suriye heyeti Bağlantısızlar Hareketi zirvesine katılıyor

Bağlantısız Ülkeler Hareketi Koordinasyon Bürosunun bakanlar düzeyindeki toplantıları bugün Suriye’nin katılımıyla Mısır’ın Şaram el-Şeyh kentinde çalışmalarına başladı.

Toplantının açılış oturumunda yapılan konuşmalarda Bağlantısız Devletler Hareketinin, son yıllarda uluslararası alanda özellikle de BM’de hala etkili bir aktör olduğunu ispatladığı belirtilerek üye devletlerin sayısının 120’ye vardığına ve hala gelişip büyümekte olan bir hareket niteliği taşıdığına dikkat çekildi.

Ortadoğu Haber Ajansı bu toplantının; 2009 yılında başlayan Mısır’ın Hareket başkanlığı süresinin sona ermesiyle gündeme geldiğini ifade ederek aynı zamanda İran’ın başkenti Tahran’da bulunduğumuz yıl içerisinde düzenlenmesi planlanan Hareket zirvesine hazırlık niteliği de taşıdığını aktardı.

Yapılan açıklamalarda Hareket başkanlığını önümüzdeki üç yıl için İran’ın üstleneceği kaydedildi.

Bilineceği üzere Bağlantısız Ülkeler Hareketi BM’den sonra dünyadaki en büyük uluslararası topluluk olup BM’ye üye ülkelerden %60’ı ve dünya nüfusunun yarısından fazlasını temsil ediyor olması itibariyle uluslararası davalarla ilgili kararlar alarak bu alanda etkili bir rol oynuyor.

Toplantıya Suriye’yi temsilen katılan heyete Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında Uluslararası Örgüt ve Konferanslardan İdaresi Müdürü Temmam Süleyman başkanlık ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı