Cinayet ve KatliamlarGenel

Suriye’de silahlı terör grupları katliam ve cinayetlerini sürdürüyor

Suriye’de silahlı terör grupları erken saatlerde Homs ile Hama arasında bulunan petrol boru hattını Homs kırsalında düşen Havla bölgesinde havaya uçurdu.

Teröristlerin altına yerleştirdikleri bombayla havaya uçurdukları boru hattından alev ve dumanların yükseldiği bildirildi.

Petrol Bakanlığında bir kaynak; havaya uçurulan boru hattının 20 inç çapında olduğunu Hama iline mazot temin ettiğini ifade ederek, patlama ardından derhal boru hattındaki mazot akışının durdurulduğu ve yangının kontrole alındığını söyledi.

Çalıntı Bir Aracın Bagajında 7 Bomba Bulundu

Öte yandan güvenlik birimleri Dera kırsalında teröristlerin saklandıkları barınakları izleme ve arama operasyonları sırasında Ciza ve Metaiye beldeleri arasında bulunan zirai yol üzerinde terk edilmiş bir pikabın bagajında 7 adet bomba buldu.

Daha önceleri teröristler tarafından çalınmış devlet aracının bagajında bulunan bombaların masum insanları hedef almak için kullanıma hazır oldukları bildirildi. Ayrıca bombalardan beşinin her biri 50 kg, ikisinin ise her birinin 40 kg ağırlığında oldukları ifade edilirken, arabada acil müdahaleler için tıbbi malzemeler ve teröristlere ait kıyafetlerin bulunduğu belirtildi.

Halep Kırsalında Silahlar Yakalandı

Bu arada güvenlik birimleri bugün Halep kırsalında düşen Menbec kentinin bir semtinde park halinde bırakılmış Chevrolet Cruze marka bir taksinin zulalarında saklanmış muhtelif türlerde savaş silahları yakaladı.

SANA’ya konuşan İçişleri Bakanlığında bir kaynak ele geçirilen silahlar arasında 22 adet kalaşnikof tüfeği, 1 adet RPG roketatarı ve buna ait 3 adet roket, 203 adet makineli tüfek mermisi ve 7 adet şarjörün bulunduğunu söyledi.

Vatandaşlara Ait Evleri Kundakladılar

Diğer yandan silahlı bir terör grubu İdlib kırsalında düşen Senkul beldesinde masum sivil vatandaşlara ait dört evi kundakladı.

SANA Muhabiri ev sahiplerinin sabotaj, kundaklama ve kaos eylemlerine katılmamalarına ilaveten terör gruplarının isteklerine boyun eğmemeleri nedeniyle teröristler tarafından evleri yakıldığını aktardı.

İşkenceyle Öldürdükleri Adamın Cansız Bedenini Camiye Attılar

İdlib kırsalında düşen Muarrat el-Numan Kentinde de güvenlik birimleri Hasan Mahmut el-Sultan adlı vatandaşın cansız bedenini kentteki Saad Bin Muaz Camisinde buldu.

Bir süre önce silahlı terör grupları tarafından kaçırılan el-Sultan’ın bulunan cansız bedeni üzerinde işkence ve tenkil izlerinin bulunduğu bildirildi.

Tahıl Merkezine Saldırdılar

Silahlı terör grupları yine İdlib kırsalında düşen Serakib Kentindeki Tahıl Merkezine saldırdılar.

SANA Muhabiri; merkezin iletişim ve tüm bağlantılarını kesen teröristlerin merkezde bulunan eşyaları yağmaladıklarını, kırdıklarını ve bir kısmını çaldıklarını aktardı.

Homs’ta Çok Sayıda Tehlikeli Terörist Yakalandı

Bu arada güvenlik birimleri Homs ilinin muhtelif bölgelerinde masum insanların güvenliklerini tehdit eden terör gruplarını kovalama ve yakalama operasyonlarını sürdürdü.

Operasyonlarda farklı bölgelerde muhtelif cinayet ve suçlardan aranan tehlikeli bir çok teröristin yakalandığı bildirildi.

Güvenlik birimleri; Hama kırsalında vatandaşlara saldıran ve onların mülklerine zarar veren silahlı terör gruplarıyla sıcak temasa girdi.

SANA’ya konuşan bir kaynak; Hama Kırsalında bulunan Mudik Kalesinde saklanan teröristlerle meydana gelen çatışmada bir kısım teröristlerin ölü ve yaralı düştüklerini ifade ederek havzalarında bulunan muhtelif silahlara el konulduğunu söyledi.

Vardiya Aracına Açılan Ateşte 2 Subay Şehit Düştü

Eli kanlı hain teröristler Halep Kırsalında düşen Meslemiye bölgesinde askeri vardiya aracına taramalı silahlarla ateş açtılar.

SANA’ya konuşan resmi bir kaynak; teröristlerin açtıkları hain ateşte Albay Kays Tevfik Süleyman ve Yarbay Ali İbrahim Habip’in şehit düştüklerini söyledi.

Teröristlerin Havaya Uçurmak İçin Patlayıcı Yerleştirdikleri Bina Boşaltıldı

Bu arada güvenlik birimleri; silahlı terör gruplarının İdlib Kentinde havaya uçurmak için patlayıcı yerleştirdikleri iki katlı binayı masum vatandaşlardan boşalttı.

Masum insanları katleden terör gruplarını kovalama ve yakalama operasyonlarında güvenlik birimleri gelişmiş tıbbi cihazlarla donatılmış iki saha hastanesi buldu.

Operasyonlarda aynı zamanda farklı türlerde otomatik silahlar ve cephane yakalandı.

Su Tankerine Ateş Açtılar

Öte yandan teröristler Hama Kırsalı Ğab Bölgesini Geliştirme Kurumuna ait bir su tankerini kurşun yağmuruna tuttular.

SANA muhabiri; teröristlerin açtıkları ateş sonucunda tankeri kullanan Ahmet Haydar adlı sivil vatandaşın şehit düştüğünü, ona eşlik eden asayiş güçlerinden 3 eleman ve bir sivil vatandaşın yaralandığını aktardı.

Teröristlerin Gasp Eylemleri Çökertildi

Diğer yandan güvenlik birimleri yine Hama kırsalında düşen Selemiye bölgesinde 110 ton üre suni gübreyi gasp etmeye çalışan teröristlere karşı koyarak eylemlerini çökertti.

SANA’ya açıklama yapan bir kaynak teröristlerin Selemiye yolu üzerinde üre suni gübre taşıyan 3 kamyonun yolunu kestiklerini ifade ederek güvenlik birimlerinin derhal müdahale ettiklerini ve teröristlerle çatışmaya girdiklerini belirtti.

Kaynak çatışmada bir kısım teröristin yaralandığını ifade ederken aralarından bir teröristin tutuklandığını, geri kalanların ise kaçmayı başardıklarını ekledi.

Suriye’ye Sızmaya Çalışan Teröristlerle Çatışma

Homs kırsalında düşen Tel Kelah bölgesinde Cisr Kmar ve Ariyda mevkilerinde Lübnan’dan Suriye topraklarına girmeye çalışan terör grubuyla güvenlik birimleri arasında çatışma meydana geldi.

SANA Muhabiri; meydana gelen çatışmada bir çok teröristin yaralandığını ve diğer teröristlerle birlikte Lübnan topraklarına doğru geri kaçtıklarını aktardı.

Askerler Teröristlerle Çatıştı

Dera kırsalında düşen Lücat bölgesinin batısında askeri bir merkezde bulunan askerler, merkeze silahlı saldırıda bulunan teröristlerle karşı koyarak onlarla çatışmaya girdiler.

SANA’ya konuşan resmi bir kaynak; çatışma ve çatışmanın ardından kaçan teröristleri kovalama operasyonunda bir kısım teröristlerin ölü ve yaralı düştüklerini ifade ederek havzalarında bulunan silahlara el konulduğunu söyledi.

Kaynak; teröristlerin askeri merkeze saldırıları sırasında çaldıkları iki silahın da geri alındığını ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı