GenelSuriye Düşmanları

Suriyeli esir yaşamının 26 yılını işgal hapishanelerinde geçirdi

İşgal altındaki Mecdeşşems beldesi sakinlerinden Sıtkı Süleyman el-Makt işgal yönetimini reddetmeleri nedeniyle hapishane duvarları arkasında 26 yılını geçiren 13 kişiden biri olmakla birlikte Suriye tarihi ve işgale karşı mücadelesinde en eski esirlerden biri oldu.

Önümüzdeki Aralık ayının 24’ünde 27. Yılını işgal hapishanelerinin duvarlarının ardında tamamlayacak olan Makt; Suriyeli esirler arasında duvarların ardında en uzun süreyi geçiren esir sıfatını kazandı.

Esirin Babası Şeyh Süleyman el-Makt SANA’ya verdiği röportajda oğluyla gurur duyduğunu İsrail işgaline karşı mücadelede geçtiğimiz yüzyılın 70’li yıllarında bütün aile fertleri olarak hep beraber tutuklandıklarını ve kurulan göstermelik mahkemelerde işgale karşı direnişe katıldığı gerekçesiyle oğluna 27 sene hüküm verildiğini anlattı.

Oğlu Sıtkı’nın en meşru hakları olan işgale karşı direniş ve haksız kanunlara boyun eğmeme haklarını kullanan Golan evlatlarından biri olduğuna işaret eden Makt; bir Golanlı olarak oğlu ve işgale karşı direnişte esir düşmüş bütün vatan evlatlarıyla onur duyduğunu beyan etti.

Öte yandan Suriyeli Esirleri Destekleme Komitesi Başkanı Ali Yunus; işgal hapishanelerinde hüküm süresi 20 yılı geçen 110’un üzerinde esir bulunduğuna işaret ederek bu esirlerden 13’ünün yaşamlarının 26 yılından fazlasını işgal hapishanelerinde geçirdiklerini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı