GAZZE

üyükelçi Dahhak: Bölgedeki Gerilimin Artmasının Sorumluluğu İşgalci İsrail Ve Amerikan Yönetimine Aittir

Suriye’nin Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Büyükelçi Kusey El Dahhak, İsrail saldırılarından ve bölgedeki barış ve güvenliği tehdit eden her türlü ilave gerginlikten tamamen İsrail işgal varlığını ve Amerikan yönetimini sorumlu tutarak, Batılı ülkelerin bölgeye ve bölge halkına yönelik yıkıcı politikalarını gözden geçirip, İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırganlığını durdurmak ve Amerikan güçlerinin Suriye topraklarındaki yasa dışı askeri varlığına son vermek için derhal inisiyatif alacağı ciddi eylem zamanının geldiğine işaret etti.

Dahhak, BM Güvenlik Konseyi’nin uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehditlerle ilgili oturumunda şunları söyledi: “Bölgemizde yaşananlar, İsrail işgal otoritelerinin Suriye ve diğer ülkelerde tekrarlanan saldırı eylemlerinin ve uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler Şartı’nın ciddi şekilde ihlal edilmesinin doğal ve kaçınılmaz bir sonucudur.”

Dahhak ayrıca, ”Suriye, İsrail işgal otoritelerinin aradığı durumun tırmanması ve patlaması tehlikesine ilişkin resmi mesajlarıyla Güvenlik Konseyi’ni ve Genel Sekreterliği defalarca uyardı” diyerek, ”Suriye, İsrail saldırılarından ve bölgedeki barışı ve güvenliği tehdit eden her türlü ilave gerginlikten tamamen İsrail işgal yetkililerini ve Amerikan yönetimini sorumlu tutuyor. Bölgenin, Siyonist varlığın, Amerikan yönetiminin ve onun uluslararası hukuktaki müttefiklerinin ve Şart’ın ilke ve amaçlarının ihlallerinden yeterince zarar gördüğünü vurguluyor” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin yaptığının, kuruluşumuzun kurucu babaları tarafından görülen ve Şartın 51. maddesinde yer alan meşru meşru müdafaa hakkının doğru ve etkili bir şekilde kullanılması olduğuna dikkat çeken Dahhak, ”Birleşmiş Milletler’in kurucu üyelerinden biri olan Suriye, hâlâ bu örgüte, onun ilkelerine ve amaçlarına inanmakta ve uluslararası barış ve güvenliğin korunmasında ve bölgemizin tanık olduğu zorlukların temel nedenlerinin ele alınmasında kendisine düşen rolü yerine getirmesini sabırsızlıkla beklemektedir” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu