GenelSuriye Düşmanları

ABD silahlı terör gruplarına açık desteğini sürdürüyor

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığından yetkili bir kaynak, ABD’nin Suriye’nin içişlerine müdahale etmeyi ve silahlı terör gruplarına açık destek vererek katliamlarını örtbas etmeği sürdürdüğünü açıkladı.

Bakanlık yetkili kaynağı, ABD’nin BM’de Suriye’yle ilgili gerçekleri çarpıttığını, dünya ülkeleri ve uluslar arası toplumu Suriye’yi kuşatma, tutumları, direnişi, Suriye halkı ve kurumlarını savunan tavrını hedef alma yönünde kışkırttığını söyledi.

“Bunlar son günlerde yapılan kışkırtıcı demeçler ve bu demeçlere uyumlu şekilde Haffe başta olmak üzere Suriye’nin farklı bölgelerine düzenlenen terör saldırılarının tırmandırılması ve onlarca masum vatandaşın katledilmesi şeklinde yansıma bulmuştur” dedi.

Yetkili kaynak, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün 11-6-2012 tarihinde verdiği ve ABD yönetiminin Suriye’nin bazı kentlerinde yaşanan olaylardan endişe duyduğunu iddia ettiği demecine dikkat çekti.

ABD’li sözcünün ABD’nin Haffe bölgesinde yeni bir katliam işlenmesinden endişe duyduğunu belirtmesinin silahlı terör gruplarının yeni bir katliam yapma olasılığı yönünde endişelere yol açtığını ifade ederek silahlı gruplarla Türkiye’deki liderleri arasında yapılan görüşmelerin bunu açıkça ortaya koyduğunun altını çizdi.

Bakanlık yetkili kaynağı, “ABD’nin bu demeçleri gerçekleri ters yüz ederek yaşananları çarpıttığı gibi silahlı terör gruplarını Suriye’nin dört bir yanında katliam yapmaya, terör ve şiddet uygulamaya teşvik etmektedir” dedi.

Silahlı terör grupları Haffe’ye ve sakinlerine saldırıp kamu kurumlarını yakma, okulları tahrip etme, sınavları engelleme, vatandaşları evlerinden kovma ve devlet kurumlarını zorla kapatma eylemlerinde bulunurken ABD’li sözcülerin bu vahşi eylemleri göz ardı etmekten başka bir şey yapmadıklarını söyleyen yetkili kaynak bu vahşi eylemlerin basın dezenformasyon kampanyaları aracılığıyla ört bas edildiğine işaret etti.

Yetkili kaynak, silahlı terör gruplarını finanse eden, silah desteği veren ve katliamlarını ört bas edenlerin hangi demeçleri verirlerse versinler Suriye kanının akıtılmasına doğrudan katkıda bulunduğunu dile getirdi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan planının tüm taraflardan şiddeti durdurmasını istediğini ve Suriye hükümetinin bunu uyguladığını bildiren yetkili kaynak, ABD ve bölgedeki işbirlikçilerinin desteklediği silahlı grupların plana şüpheyle baktıklarını ve silahlı gruplar içindeki müttefikleriyle planı ihlal ettiklerini belirtti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı yetkili kaynağı, Suriye hükümetiyle BM arasında imzalanan ön anlaşmanın Suriye hükümetinin güvenlik, kanun ve düzeni korumak amacıyla gücünü kullanmasını öngördüğüne işaret edtti. Ayrıca, silahlı terör grupları ve ilgili unsurların Suriye ordusu karargahları ve birlikleri, devlet binaları ve alt yapısına yönelik saldırılarını durdurmasını öngördüğünün altını çizdi.

Ön anlaşmanın silahlı terör gruplarına Suriye kanununun da öngördüğü gibi suikast, kaçırma, kamu ve özel kurumları sabote etme gibi yasadışı tüm eylemlerle birlikte her türlü silahı ibraz etmeye son vermeyi dayattığını bildiren kaynak, ” ABD tarafı ve silahlı grupların bunları bildiğinden kuşkumuz yok. Fakat bu şartların birini bile uygulamadılar” diye belirtti.

“Suriye hükümeti halkına karşı duyduğu sorumluluk, ülkenin egemenliği ve bağımsızlığı, topraklarının bütünlüğüne korumaya gösterdiği özenle vatandaşlarının güvenliğini koruma yönünde sorumluluk ve rolünü yerine getirmektedir” diyen yetkili kaynak, hükümetin Annan planına saygı duyduğunu vurguladığının altını çizdi.

Yetkili kaynak, Suriye hükümetinin Annan planını görev ve sorumluluklarıyla uyumlu şekilde uygulamaya hazır olduğunu bildirerek silahlı terör gruplarına, içeride ve dışarıda bu gruplara destek verenlere uluslar arası gözlemcilere saldırma, tehdit etme yada görevlerini engelleme izni vermeyeceğini kaydetti.

Kaynak, Suriye’nin halkının güvenliğine özen gösterdiğine, ülkenin dört bir yanında güvenlik ve istikrar sağlanana dek halkın güvenliğini korumayı sürdüreceğine vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı