GenelSuriye Düşmanları

ABD ve uşakları Suriye konusunda gerilimi tırmandırmaya devam ediyor

ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya, Hollanda, Avustralya, Kanada ve Bulgaristan, Suriye büyükelçiliklerinde çalışan büyükelçi ve diplomatların görevlerine son verirken Avusturya Suriye’nin Viyana Büyükelçisinin görevine son verme niyetinde olmadığını açıkladı.

Fransa Başkanı Fransuva Holland, Suriye’nin Paris Büyükelçisi Lemya Şekkur’un görevine son verdiğini belirtirken Almanya, İspanya, Hollanda ve İtalya benzer bir açıklama yaparak ülkelerindeki Suriyeli büyükelçilerin görevlerine son verdiklerini belirtti.

Diğer yandan ABD, Bulgaristan, Avustralya ve İngiltere Suriye Büyükelçiliklerinde görev yapan maslahatgüzarların görevlerine son verirken Kanada Suriye büyükelçiliğinde görev yapan bazı diplomatlara ülkeyi terk etme çağrısı yaptı.

Viyana’da ise Avusturya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Lutterotti, ülkesinin Suriye Büyükelçisi Bessam Sabbağ’ın işine son veremeyeceğini, çünkü Avusturya’nın BM merkezlerinden birine ev sahipliği yaptığını söyleyerek ” Suriye’nin Avusturya Büyükelçisi aynı zamanda ülkesinin BM Büyükelçisi sayılıyor” dedi.

Sözcü, Avusturya’nın Şam Büyükelçiliğinin hala açık olduğuna, fakat görevlilerin sayısının azaltıldığına işaret etti.

Batılı ülkelerin aldığı bu icraatlar, BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın Suriyeli yetkililerle söz konusu ülkelerin uygulanmasından itibaren başarısızlığını açıkladığı Annan planının konusunda yaptığı görüşmelerle eş zamanlı olarak geldi.

Alınan diplomatik icraatlar aynı zamanda söz konusu ülkelerin Suriye’ye karşı izlediği tırmandırma politikası, Suriye halkına dayattığı baskı ve ekonomik yaptırımlar kapsamında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu